czwartek, 28 czerwca 2012

Teoria harmonicznego brzmienia wszechświata



Chyba nie ma zbyt dużo ludzi znających się jako tako na matematyce i muzyce jednocześnie skoro to ja znalazłem się, być może przez pomyłkę, w wąskim gronie „ekspertów” mających wypowiedzieć się na temat materiałów do przyszłej książki. Dostałem je z komentarzem: trochę się na tym znasz (nawet bardzo trochę) masz dużo wolnego czasu (no, z tym bym nie przesadzał)- powiedz co o tym sądzisz (oj, to już ryzykowne!)
A o co chodzi? Ano o to:

Teoria profesora Światosława Nowickiego opisana na kilkuset stronach, w jednym zdaniu:
Odległości między planetami układu słonecznego można przełożyć na dźwięki (częstotliwości) i wzajemne między nimi relacje – na funkcje melodyczne, które jak wiadomo współgrają (brzmią) lub nie. Bazą jest odległość ziemi od słońca
Skąd takie zainteresowania? Już podczas pierwszej rozmowy z Profesorem dowiedziałem się że jest on fascynatem i tłumaczem Hegla. Ten zaś to znany mistyk i spec o numerologii.


No cóż przeczytałem, a raczej przedarłem się w trudzie i znoju przez to dzieło. Kosztowało mnie to dużo krwi i potu. Remont mieszkania po tym jak nieraz waliłem z rozpaczy głową w ścianę.

Conieco wypichciłem ale to nie temat do opisywania tego tutaj. Ale króciutko, jaka jest podstawa obliczeń:
Przyjęło się, ze dźwięk podstawowy C ma częstotliwość 2n, (27 =128), stąd stosunek oktawy ma 2/1 (2 n/2 n-1). Wartość liczbowa oktawy zatem to 2.
Bardzo w skrócie powiem tylko że jedną z trudności były trzy skale muzyczne.

Skala równomiernie temperowana zakłada równy podział oktawy na 12 części o wartości 12√2, inaczej pisząc 2 (1/12) Jest to 12 półtonów tworzących gamę chromatyczną, stąd półton ma wartość 12√2 czyli 2^(1/12) lub 2 (1/12) co daje wartość 1,0595, kwinta (jako siódmy dźwięk gamy) ma wartość 1,05957 lub jak kto woli 1,0595^7, czyli 1,498 etc,


Skala klasyczna (pitagorejska) oparta na postępie kwintowym – tzn kolejna tonacja tworzona jest od kwinty, która dzieli oktawę na 2 nierówne części. Rozmiar kwinty to 1.5 (3/2). Jak widać kwinta 1,5 różni się od wartości z poprzedniej skali (1,498) o wartość ok 0,002


Skala alikwotowa, na której opiera sie Profesor to ciąg równych sobie dźwięków na których można oprzeć system tonalny. Klasyczny układ tonów harmonicznych zakłada ciąg zmniejszających się interwałów o kolejno: oktawę, kwintę, kwartę, tercje dużą=2 całe tony, małą= półtora tonu, cały ton i półton.

No i to jest baza tego 300 stron liczącego dzieła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz