Ku pokrzepieniu serc. Emerytura jest okresem życia dającym , wbrew pozorom, najwięcej możliwości. Nie poddawać się. Nie zamykać. Przypomnieć sobie stare pasje, tworzyć nowe.
czwartek, 28 czerwca 2012
Teoria harmonicznego brzmienia wszechświata
Chyba nie ma zbyt dużo ludzi znających się jako tako na matematyce i muzyce jednocześnie skoro to ja znalazłem się, być może przez pomyłkę, w wąskim gronie „ekspertów” mających wypowiedzieć się na temat materiałów do przyszłej książki. Dostałem je z komentarzem: trochę się na tym znasz (nawet bardzo trochę) masz dużo wolnego czasu (no, z tym bym nie przesadzał)- powiedz co o tym sądzisz (oj, to już ryzykowne!)
A o co chodzi? Ano o to:
Teoria profesora Światosława Nowickiego opisana na kilkuset stronach, w jednym zdaniu:
Odległości między planetami układu słonecznego można przełożyć na dźwięki (częstotliwości) i wzajemne między nimi relacje – na funkcje melodyczne, które jak wiadomo współgrają (brzmią) lub nie. Bazą jest odległość ziemi od słońca
Skąd takie zainteresowania? Już podczas pierwszej rozmowy z Profesorem dowiedziałem się że jest on fascynatem i tłumaczem Hegla. Ten zaś to znany mistyk i spec o numerologii.
No cóż przeczytałem, a raczej przedarłem się w trudzie i znoju przez to dzieło. Kosztowało mnie to dużo krwi i potu. Remont mieszkania po tym jak nieraz waliłem z rozpaczy głową w ścianę.
Conieco wypichciłem ale to nie temat do opisywania tego tutaj. Ale króciutko, jaka jest podstawa obliczeń:
Przyjęło się, ze dźwięk podstawowy C ma częstotliwość 2n, (27 =128), stąd stosunek oktawy ma 2/1 (2 n/2 n-1). Wartość liczbowa oktawy zatem to 2.
Bardzo w skrócie powiem tylko że jedną z trudności były trzy skale muzyczne.
Skala równomiernie temperowana zakłada równy podział oktawy na 12 części o wartości 12√2, inaczej pisząc 2 (1/12) Jest to 12 półtonów tworzących gamę chromatyczną, stąd półton ma wartość 12√2 czyli 2^(1/12) lub 2 (1/12) co daje wartość 1,0595, kwinta (jako siódmy dźwięk gamy) ma wartość 1,05957 lub jak kto woli 1,0595^7, czyli 1,498 etc,
Skala klasyczna (pitagorejska) oparta na postępie kwintowym – tzn kolejna tonacja tworzona jest od kwinty, która dzieli oktawę na 2 nierówne części. Rozmiar kwinty to 1.5 (3/2). Jak widać kwinta 1,5 różni się od wartości z poprzedniej skali (1,498) o wartość ok 0,002
Skala alikwotowa, na której opiera sie Profesor to ciąg równych sobie dźwięków na których można oprzeć system tonalny. Klasyczny układ tonów harmonicznych zakłada ciąg zmniejszających się interwałów o kolejno: oktawę, kwintę, kwartę, tercje dużą=2 całe tony, małą= półtora tonu, cały ton i półton.
No i to jest baza tego 300 stron liczącego dzieła.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz